Blog

Obchod

Rok 2021? Online vzroste, strašák zůstane

Pražský obchodní tým má od 1. října 2020 nového šéfa. Žádný učeň to není. Jeho eD příběh se začal psát již před 20 lety. Řeč není o nikom jiném než o Janu Vančatovi, dlouholetém řediteli brněnské a pardubické pobočky.

Kdo ti nově přibyl do týmu?

Jde o velmi stabilní tým, který tvoří pět obchodníků, asistentka a studentka. Nejzkušenějším členem pražského obchodu je Martin Kruncl, v roce 2021 bude v eD 20 let a historicky se specializuje na digi-foto zákazníky. S ním na středisku pracuje již pět let David Ruml. K dalším letitým obchodníkům patří Michal Dykast, který na pražské pobočce působí už devět let. Tito tři mají na starosti skupinu největších integrátorů z pražské pobočky, operátory spojené s mobilní komunikací a zákazníky digi-foto. Na druhém středisku je již šest let Karel Hruschka a dva roky Roman Holub s podobným portfoliem zákazníků a velkým podílem v komoditě Xiaomi. Týmu pomáhá asistentka Barča Kuřecová a studentka Jana Pavlicová.Brzy v Praze přibyde ještě jeden člen, o koho půjde?

O takzvaného huntera. Není ale primárně určen pouze pro pražskou pobočku, pomáhat má s celorepublikovým byznysem. V Praze bude proto, že většina velkých partnerů, systémových integrátorů a mobilních operátorů mají své centrály právě tam. Primárně by se měl zaměřovat na významné obchodní případy. Nastoupit by měl začátkem roku 2021.

„JSME SILNÁ FIRMA V DOBRÉM BYZNYSE, NEHROUTÍME SE.“

Jaká skupina zákazníků pod tebe nyní nově spadá?

Praha je v channel trhu velmi podobná Brnu a Pardubicím. Obsluhuje hlavně integrátory, kamenné prodejny, zákazníky zaměřené na služby s prodejem hardwaru a občas střední e-tailisty. Liší se v tom, že má velké prodejce zabývající se digi-foto technikou a zákazníky zaměřené na mobilní komunikace, jako jsou například operátoři. Budu tedy pracovat téměř se stejnou skupinou zákazníků požadující totéž – zázemí stálého partnera, dobrou komunikaci i cenu a skladovost.

Dříve jsi pro eDéčko zmínil, že jsi nadšenec do všeho nového a cítíš se jako ryba ve vodě v aktivním prostředí. Jak jsi vnímal změnu, kterou do obchodu přinesl koronavirový rok 2020?

Každá změna bolí někoho více, někoho méně. A někdo v ní vidí příležitost, což je můj případ. Máme štěstí, že jsme silná firma v dobrém byznyse, nehroutíme se jako gastronomie či cestovní ruch. Je to pro nás příležitost více se přesunout do prodejů v online světě nebo zaměřit pozornost na integrátory. Z obchodního hlediska vidím události roku 2020 jako šanci dostat se do jiných oborů, které zatím neumí v IT tak dobře chodit. eD je dobře propracovaný stroj – má dobrou logistiku, obchodníky, produkťáky, cash flow a obchodní model, který lze uplatnit i mimo IT. Jsem dlouhodobě zastáncem toho, abychom šli do dalších komodit, oblastí i oborů, které nemáme úplně prošlápnuté. I když se to někdy nepodaří, posune nás to. Vidíme to dnes u různých B2C firem. Je to směr růstu.

„ROK 2020 BYL PŘEDPŘÍPRAVKA TOHO, CO NÁS ČEKÁ.“

Co pozitivního rok 2020 přinesl?

Naučil nás více a jinak komunikovat. Přesunuli jsme se do online světa a setkávali se přes videohovory. Zdokonalili jsme se v práci z domova. Ta přinesla ještě větší samostatnost a odpovědnost. Obchodníci se naučili používat telefon obšírněji, čili řešit skrz něj s obchodními partnery i osobnější věci týkající se rodiny či toho, jak celou situaci vnímají. Jako jedno z největších pozitiv vnímám, že omezením cestování jsme ušetřili strašně moc času. Ten jsme získali na lidi a další práci. Až se svět vrátí do normálu, spoustu času budu takto dále šetřit. Videohovory budeme třeba nadále využívat pro setkání větších týmů z různých měst a napříč odděleními, které se těžce plánují.

Co čeká B2B obchod v roce 2021? Na co se musíme my i zákazníci připravit?

Myslím, že rok 2020 byl předpřípravka na další léta, ať už korona odezní, nebo ne. Zůstane tady strašák, že přijde něco jiného. Firmy by se měly soustředit na lidi schopné pracovat na home officu. Ne každý je stavěný na takovou samostatnost a zodpovědnost. Stále musíme počítat s množstvím videohovorů a omezením či přetvořením způsobu setkávání s partnery u akcí, na kterých bývaly stovky či tisíce lidí, což přinese změnu části marketingu. Dojde podle mě k omezení kamenného prodeje a ještě více posílí online. Může se stát, že menší společnosti situaci neustojí, což by mohlo vést k růstu silných integrátorských společností s komplexním řešením.

Jde podle tebe dělat B2B obchod dlouhodobě online?

Určitě. Ukázalo se, že se dají dělat dobře schůzky i videocallem a hodně se toho zvládne po telefonu. Musíme si jen nastavit pravidla. Otázka spíše je, jestli takové omezení bude některé lidi jako třeba mě dlouhodobě bavit. Přece jen preferuji osobní setkání.

Srovnání online portálů pro internetové nákupy

Porovnejte nejoblíbenější služby pro výhodné online nákupy s nejlepším hodnocením (2021 / 2020)

1. místo

Heureka
Cenový srovnávač

Hodnocení 96%

Počet obchodů: 38 000
Produktů: cca 29 mil.
Recenzí: až 25 000 000
 
Hodnocení zboží:  
Hledání dle filtru:  Vyzkoušet

2. místo

Plná Peněženka
Cashback portál

Hodnocení 94%

Výše slevy: až 25 %
Počet e-shopů: 763
Notifikace: e-mail
 
Tipy na TOP slevy:  
Speciální nabídky:  Vyzkoušet

3. místo

Picodi
Slevové kupóny

Hodnocení 93%

Slevy a kupóny: 83 681
Počet obchodů: 12 340
Notifikace: e-mail
 
Tipy na TOP slevy:  
Speciální nabídky:  Vyzkoušet

4. místo

Kupi
Akční letáky

Hodnocení 93%

Počet letáků: 287
Aplikace: Android, iOS
Notifikace: e-mail
 
Akční nabídky:  
Hledání zboží:  Vyzkoušet

5. místo

Slevomat
Slevový portál

Hodnocení 91%

Slevy / Vouchery: 7 752
Aplikace: Android, iOS
Notifikace: e-mail
 
Tipy na TOP slevy:  
Speciální nabídky:  Vyzkoušet

Množí se nekalé e-shopy, nespalte se při online nákupu

19. května 2020Koronavirová pandemie změnila nákupní chování lidí. Kvůli zavřeným kamenným obchodům rapidně vrostlo nakupování v e-shopech. K pravidelným zákazníkům se přidali i ti, kdo s internetovými obchodníky neměli vůbec žádné zkušenosti a řada z nich naletěla na množící se podvodné e-shopy. Potvrzují to stovky stížností, které zaznamenal dTest.

ilustrační snímek

Vůbec nejhorší je situace s takzvanými zprostředkovatelskými e-shopy. „Tyto e-shopy pouze přeprodávají zboží od třetích stran, nejčastěji z Číny, a tvrdí, že jsou jen zprostředkovatelem, nikoliv prodávajícím. Takovým postupem krátí práva českých spotřebitelů, především právo na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů bez uvedení důvodu,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. 

Celkově činí stížnosti na takové internetové obchody přibližně jednu pětinu z tří a půl tisíce stížností, které obdržel dTest od začátku roku prostřednictvím své služby VašeStížnosti.cz.

Podle Eduardy Hekšové se řada neférových internetových obchodníků zapojila i do obchodování s rouškami, respirátory, desinfekčními gely či dalšími ochrannými prostředky. Přes 300 stížností eviduje dTest na internetové obchody vevio.cz, huglo.cz, rivalenti.cz, zizer.cz, modelty.cz, dresser.cz, velomont.com. 

„Jde sice o několik různých webů, všechny jsou však provázané. Řada z nich v poslední době ukončila činnost, což ale nevymazalo stovky spotřebitelů, kterým dluží peníze. Provozovatelé těchto e-shopů se několikrát změnili, až zůstaly tři společnosti: Ropeta LTD se sídlem ve Spojeném království, Cupidi Bellator Holding & Co, s.r.o., a Aurora Ignite Devine & Co s.r.o.,“ upozorňuje Hekšová.

Pokud patříte k zákazníkům, kteří nemají s online nakupováním dlouhodobé zkušenosti, přinášíme rady a tipy, díky kterým bude váš internetový nákup bezpečnější. Špatný výběr internetového obchodu totiž může vést k pozdějším reklamacím a náročnému vymáhání spotřebitelských práv. 

Jak vybrat správný e-shop a nespálit se? Jednoduchá univerzální rada neexistuje, ale jsou zásady, které se vyplatí dodržet.

1. Název e-shopu by měl odpovídat prodávanému zboží. Podvodníci totiž často skupují staré weby. Nesoulad názvu s tím, co e-shop nabízí, by vás proto měl varovat. Pokud například web pujcovnanaradi.cz prodává obuv, mějte se na pozoru.

2. Nakupujte u dlouhodobě fungujících obchodníků. Podvodné e-shopy jsou využívány především k získání údajů o vaší platební kartě – proto tyto internetové obchody zpravidla dlouho nevydrží. „Strategie je jednoduchá. Nabídnout lákavé zboží typu iPhone za výrazně nižší cenu než férové internetové obchody a vybrat peníze předem bez možnosti kontroly. Po krátkém období následuje odpojení webové stránky,“ říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

3. Pokud jsou na e-shopu podezřelé a krkolomné texty, zpozorněte. Podvodníci si se správným slovosledem a gramatikou hlavu nelámou. Varovat by vás měl i častý výskyt nepřeloženého či strojově přeloženého textu v popisu zboží.

4. Projděte si recenze na vybraného obchodníka. Z nich lze vysledovat, jak internetový obchodník se svými zákazníky komunikuje, jaká byla kvalita dodaného zboží nebo jak probíhalo reklamační řízení. K recenzím však přistupujte s rozumem. „Nikdo vám nezaručí, že několik pozitivních recenzí si obchodník na svůj web nenapsal sám nebo si nenajal reklamní agenturu, která se mu o pozitivní ohlasy stará,“ upozorňuje Hekšová.

5. Cena zboží musí dávat smysl. „Pokud má e-shop oproti konkurenci výrazně nižší ceny, můžete se klidně dočkat neoriginálního zboží. Dávejte také pozor na to, v jaké měně je cena uvedena. Cena udaná v korunách, ale vyčíslená do posledního haléře prozrazuje automatický převod do zahraniční měny. Když například zahraniční e-shop, který evidentně česky moc neumí, nabízí slevu 90 % na poslední dva kusy zboží, je to krajně podezřelé,“ upozorňuje odborník na bezpečnost a prevenci finančních podvodů Vincent Tomaško z MONETA Money Bank. 

6. Pokud je to možné, nakupujte u českých či slovenských obchodníků. Stránky v češtině jsou přehlednější a jakékoli informace o tuzemských obchodnících dohledáte snáz. To, že je web v českém jazyce, ale neznamená, že ho nemůže provozovat někdo ciziny. „Na vašich právech se teoreticky nic nemění, ale když se zboží rozhodnete vrátit, poštovné do zahraničí vyjde určitě dráž, než když ho vracíte do českého e-shopu. Zjistěte si proto předem, kde se e-shop reálně nachází a odkud bude posílat zboží,“ doporučuje ředitelka dTestu Hekšová.

7. Před zadáním vašich údajů se ujistěte, že je web zabezpečený. V adresním řádku prohlížeče musí být před názvem webu „https“ a ikonka zámečku. „U nezabezpečených webů se může také objevit hláška „not secure“. Na nezabezpečeném webu nikdy nezadávejte údaje o své platební kartě,“ radí Tomaško.

Podvodná webová stránka/e-shop | (0:38) | video: Česká bankovní asociace

8. Snadno dostupné a srozumitelné obchodní podmínky jsou dobrou vizitkou každého prodejce. Není to možná záživné čtení, ale před zaplacením košíku je vždycky lepší si je prostudovat. V obchodních podmínkách se zajímejte o to, jak zboží reklamovat, jaká je dodací lhůta či poplatky za dodatečný servis. Pokud si předplácíte určitý pravidelný odběr, zjistěte si, jak lze předplatné zrušit.

9. Prevence je klíčová. „S nákupem nespěchejte a věnujte pár minut kontrole věrohodnosti e-shopu. Můžete tak předejít ztrátě peněz i starostem s blokací a zařizováním nové platební karty. Internetové platby doporučujeme zapnout vždy pouze pro provedení konkrétního nákupu a potom je zase vypnout. Pokud jste už platbu provedli a máte pochybnosti, zavolejte na klientskou linku,“ doporučuje Vincent Tomaško.

10. Seznam známých rizikových e-shopů vede Česká obchodní inspekce. „Dnes bohužel není problém vytvořit na falešnou identitu věrohodně vypadající internetové stránky, vybrat od pár důvěřivců peníze a zmizet. Většinu těchto podvodů je možné včas odhalit, ale musíte mít k dispozici informace,“ upozorňuje Hekšová. Na webu dTestu existuje i seznam poctivých e-shopů.